Bli medlem!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Ronneby BK
Välkommen till vår officiell hemsida!

Välkommen till Ronneby BKs hemsida!

Ni som är medlemmar rekommenderar vi att ni laddar ner appen "SportAdmin: Ledare & medlemmar" för att ta del av nyheter, kalender, medlemskort, erbjudanden med mera på bästa sätt. Ni hittar den där ni vanligtvis laddar ner appar i era mobiler och använder den e-post ni har registrerad i medlemsregistret för att logga in.

RBK Sport-pool
2025-05-19 14:21

Hej alla fotbollsföräldrar & medlemmar i Ronneby bollklubb!

 

Ett av våra stora mål i vår förening är att verka för att alla barn ska kunna delta och känna att man kan göra det på lika villkor. Att man som familj ska kunna känna att ens barn kan spela och verka i klubben oavsett ekonomisk förutsättning. För att kunna vara med och spela behöver man ha skor, benskydd, strumpor och kläder att träna i. Och ett steg till det är att vi i Ungdomssektionen startat ett projekt vi kallar RBK sport-pool, en egen fritidsbank inom klubben. 

 

Tanken är att om man har urvuxna (hela och rena) skor, benskydd eller kläder från RBK, som man har möjlighet att skänka då kunna lämna in dom till sportpoolen för att kunna användas av andra barn. 

 

Och vi tänker ha en vecka nu på våren och en på hösten där man kan lämna in kläder / skor mm till klubben som vi sedan sorterar och lägger i förråd. 

 

Sedan kan man som förälder eller barn via sin tränare eller kontakta ungdomssektionen kunna få låna det man kan tänkas behöva gratis för att kunna spela fotboll i vår klubb. 

 

Är plagget / skorna fortfarande i gott skick kan man sen lämna tillbaka det när man vuxit ur eller inte behöver längre och byta till annan storlek när behovet finns. 

 

Vi tror på att om så många som möjligt har möjlighet till ett sammanhang, att kunna tillhöra en klubb och känna att man har möjlighet att göra det på lika villkor skulle vara stor vinning för alla barn och familjer. 

 

Första inlämnings vecka är vecka 21 

Måndag 19/5 - Fredag 23/5 

Mellan klockan 15.00 - 17.00 

RBK Klubblokal 

 

Vid behov av att låna kläder / skor mm går det att kontakta sin ledare eller ungdomssektionen.

Engelska

Arbiska

Owe Ivarssons minnesfond 2024
2025-04-18 14:56

Inför dagens derby mot Listerby delades Owe Ivarssons minnesfond ut till en person som gör ett ovärderligt jobb bakom kulisserna i vår förening.

 

Motivering Owe Ivarssons minnesfond:

Med ett rött RBK-hjärta har denna person verkat i vår förening i ett antal olika roller: spelare, ledare, ledamot i sektioner med mera.

• Hon började spela i ungdomsåren 1994 för att spela i seniorlaget 2005.
• Hon har i flera omgångar varit ungdomsledare i totalt 11 år (hittills)
• Varit damledare i 4 år (2009-2013)
• Styrelseledamot och i damsektionen 4 år (2014-2017)
• Ledamot i Ungdomssektionen 5 år (2020-2024)
• Totalt sett aktiv i Ronneby BK i över 20 år hittills!

När föreningen skulle arrangera ungdomslandskamper ställde hon direkt upp och genomförde olika arrangemang som uppskattades av framför allt den yngre publiken.

När vi fyllde 90 år var hon en av nyckelpersonerna för att genomföra och skapa stämning på vår jubileumsfest, vilken toppen-insats!

Varje år är hon med och styr upp både vår Ungdomsavslutning och vår Fotbollsskola för framför allt våra ledare.

Just nu är hon ledare för ett av våra ungdomslag och även med i strategiarbetet som driver vår förening in i framtiden. En fantastisk människa och mycket uppskattad i vår förening. Allt gjort med ett leende!

Det är med glädje 2024 års pristagare av Owe Ivarssons minnesfond tilldelas:

Lina Månsson

 

Grattis Lina och tack för allt du gör!

 

Här kan ni läsa mer om Owe Ivarssons minnesfond.

Landslagets Fotbollsskola 2025
2025-04-11 17:38

Fotbollsskola på Brunnsvallen!

Vecka 25:  måndag 16 juni – torsdag 19 juni kl. 09.30-15.30
Ålder 7 - 12 år
Kostnad: 800 kr.
Ingår: lunch, mellanmål, t-shirt, fotboll, och vattenflaska.

Anmälan är bindande till en kostnad av 450 kr/deltagare = Materialpaket: T-shirt, fotboll och vattenflaska .

Sista anmälningsdag - 14 maj
Ev. frågor: Lennart Petersson, 141 33 RBK:s kansli.

Länk till anmälan

Målklubben 2025
2025-03-31 11:33

2024 startade vi upp Målklubben med stor framgång och därför kör vi vidare med en ny omgång även 2025!

Är du redo att stötta föreningen i ditt hjärta lite extra? Vill du vara en del av en gemenskap som strävar efter mål både på och utanför planen? Då är det dags att ansluta dig till Målklubben för Ronneby BK! Du betalar för varje mål våra seniorlag gör i serien (dam och herr) och vi räknar maximalt 100 mål. Du kan välja att bidra med 2,5 – 5 – 10 kronor per mål.

Genom att gå med i Målklubben visar du inte bara ditt stöd för Ronneby BK, utan du får också chansen att vinna fina priser som tack för att du är med! Efter avslutad säsong kommer vi skicka ut info om betalning baserat på hur många mål herrarna och damerna gjort under året och när betalningstiden gått ut kommer vi att lotta ut fina priser. Prisbordet kommer att presenteras löpande under året.

Väljer du att stötta med 2,50 kr per mål så får du en lott till dragningen, 5 kr per mål så får du två lotter och och du väljer att stötta med 10 kr per mål så får du en extra lott, det vill säga fem lotter till dragningen.

Men det handlar inte bara om att vinna priser. Genom att vara en del av Målklubben bidrar du direkt till att stötta Ronneby BK och vår verksamhet. Du blir en viktig del av att forma framtiden för Ronneby BK och våra unga talanger.

Så varför vänta? Gå med i Målklubben för Ronneby BK idag och låt oss tillsammans skapa en ljusare framtid för vårt älskade lag. Tillsammans är vi starka, tillsammans når vi våra mål!

Anslut dig nu och låt oss göra skillnad, tillsammans för Ronneby BK!

Anmälan via denna länk!

Dags att bli fler – var med och forma Ronneby BK:s framtid!
2025-03-19 14:34

Hej alla medlemmar i Ronneby BK!

För ungefär ett år sedan startade vi projektet "Strategi Ronneby BK mot 100 år" – ett initiativ för att utveckla och stärka klubben inför framtiden tillsammans med RF-Sisu. Genom träffar och diskussioner har vi identifierat fyra fokusområden som vi nu arbetar vidare med (just nu):

  • Ekonomi (stärka ekonomin, fler intäktsmöjligheter)
  • Medlemskapet (medlem på livstid, fler medlemmar, fler aktiviteter)
  • Ledarförsörjning (stark ledarutveckling ger stark ungdomsverksamhet)
  • Klubblokalen (vad kan vi mer använda Klubbis till?)

Nu har vi kommit till en viktig punkt där vi behöver bli fler! Vi söker engagerade personer/medlemmar som vill vara med och påverka klubbens framtid. Just nu har vi en 50-punktslista med tänkbara aktiviteter som tar föreningen framåt inom de fokusområdena vi prioriterat i detta stadium.

Är du intresserad eller känner du någon som skulle vilja bidra? Hör av dig till Lennart på kansliet via e-post: ronneby.bollklubb@telia.com – du behövs, och sen är det ett mycket roligt arbete!

Vi gör samtidigt väldigt många bra saker i vardagen med vår fantastiska ungdomsverksamhet, herr- och damlag, Team RBK, veteranträning, gåfotboll mm. Vi är ca 650 medlemmar och över 100 funktionärer som arbetar som ledare eller i styrelse/sektioner – en fantastiskt verksamhet. Senaste utvecklingen i förening är att vi startat ett ungdomsråd där våra ungdomar kan vara delaktiga och påverka det som händer i föreningen!

Tillsammans kan vi skapa en ännu starkare förening – vi ser fram emot att höra från dig!

Tillsammans är vi RBK!

Björn Mattsson,
ordförande Ronneby BK

Nyheter från våra lag
Flickor & Pojkar 2020-2021, 26/04 14:06 
Herr U-lag 2007-2008, 23/04 21:18 
Herrlag, 11/12 21:40 
Damlag, 01/12 18:24 
Pojkar 2013, 09/11 18:00 
 
STÖTTA RBK VIA GRÄSROTEN
Diamantsponsorer
Guldsponsorer