Lära för att träna
Fokus ligger på att spelarna ska “lära sig att träna”. Här börjar vi därför implementera begreppet “att göra sitt bästa”. Vad innebär “att göra sitt bästa” och hur kan det se ut i olika situationer?
Vi fortsätter jobba väldigt intensivt med att skapa en positiv gruppkultur och är uppmärksamma på de hierarkier som normalt uppstår i grupper i den här åldern. Är spelarna med starka roller i gruppen också de som bidrar till en positiv gruppkultur? Beröm positiva beteenden hos dessa individer och guida dom i rätt riktning så följer gruppen ofta med.
Detta är den "gyllene åldern" för motorisk inlärning och utveckling av tekniska färdigheter. Skillnaden mellan barnen ökar under den här perioden eftersom de mognar i olika takt.
I takt med att teknik och kognition hos spelarna ökar så introducerar vi här spelets skeden, grundförutsättningar och positionsbaserat spelsätt.
Målbild – Spelarens beteenden
-
ta ansvar för sin egen utveckling och prestation
-
visa respekt för lagkamrater, motståndare, domare och ledare
-
kunna ta emot och ge konstruktiv feedback
-
bidra aktivt till en positiv lagkultur
-
förstå betydelsen av lagarbete och kommunikation på planen
-
visa gott sportsligt uppträdande även vid motgång
-
kunna hantera både med- och motgång på ett konstruktivt sätt
-
reflektera över och utvärdera sin egen insats
-
ta ansvar för sin egen utrustning och klubbens material
Ledarens roll för beteendeutveckling
-
vara en positiv förebild i alla lägen
-
främja självständigt tänkande och beslutsfattande
-
ge konstruktiv och specifik feedback
-
skapa en miljö där spelare vågar ta risker och utvecklas
-
uppmuntra spelarnas egna reflektioner och självutvärdering
-
förmedla kunskap om fysisk och mental förberedelse
-
vara en god förebild när det gäller respekt och sportsmannaskap
Träningsupplägg
Här tränar man 2-3 gånger per vecka.
Träningen bör i så stor utsträckning som möjligt utgå från spelets karaktär samt att både träning och match präglas av temat som laget för tillfället tränar på. Ett träningspass bör innehålla både färdighetsövningar och spelövningar med tonvikt på spelövningar. Låt gärna 50-60 procent av träningstiden vara spel. 10 spelare/tränare.
Matchspel
Sker i seriespel utan tabeller. Alla spelare som tränar kontinuerligt får spela lika många matcher, observera att deltagande i annan idrottsaktivitet samma dag som träning räknas som närvaro. I matcherna får spelarna lika mycket speltid. Spelarna får spela på alla olika positioner. Vi strävar efter att spela så jämna matcher som möjligt och om möjligt anpassar vi laguttagningar utifrån detta.
Lagtillhörighet
Spelare tillhör den åldersgrupp som de går i skolan med. Möjlighet till extra träningar finns med de lag som är äldre och yngre.